Čína odhalila zlaté rezervy, jejich stav vyvolává pochybnosti


Rezervy zlata Číny

Čínská lidová banka (centrální banka Číny) po dlouhé době opět zveřejnila údaje o stavu zásob svých zlatých rezerv. K červnu výše těchto zásob podle banky činila 53,3 milionů uncí neboli 1658 tun, což znamená oproti předchozím oficiálním číslům nárůst, avšak výrazně menší, než se čekalo. V dubnu roku 2009 banka disponovala 1054 tunami zlata.

Pochybnosti o skutečné výši zlatých rezerv

,,Nejnovější zveřejněná hodnota je přibližně pouze polovina toho, co trh očekával. Trh očekával stav zlatých rezerv nejméně ve výši 3000 tun,‘‘ komentuje situaci odborník na zlato Brien Lundin. ,,Existuje mnoho důkazů, že čínské zlaté rezervy jsou ve skutečnosti na mnohem vyšší úrovni, což nutí člověka přemýšlet, proč podhodnocují zásoby právě teď.‘‘

Ken Ford, prezident společnosti Warwick Valley Financial Advisors, se domnívá, že zkreslování skutečného stavu souvisí s říjnovým zasedáním MMF, na kterém se bude rozhodovat o začlenění renminbi mezi tzv. Special Drawing Rights měny. To by pomohlo čínskému juanu stát se globální rezervní měnou. ,,Čína chce ukázat, že naakumulovala dostatek žlutého kovu, ale zároveň nechce vyložit všechny karty na stůl, aby trhy nevystrašila,‘‘ říká Ken.

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Share Button
Kam chytře investovat 200.000 Kč? Vyzkoušejte služby obhospodařování majetku: Zpět na přehled


Menu

Získejte zdarma exkluzivní analýzu: Investiční výhled na rok 2015.

Vyplněním kontaktních údajů získáte přístup k exkluzivním analýzám, tržním příležitostem a výkonnosti investičních strategií.
Informace Vám zašleme 1x za měsíc.

Registrace


Potvrzením registrace souhlasím se zpracováním osobních údajů vyplněných v kontaktním formuláři.