MMF: Hrozby pro vývoj světové ekonomiky


Šéfka mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde hovořila minulou středu (30. září) v americkém Washingtonu o stavu a budoucím vývoji světové ekonomiky. V červencové zprávě MMF předpovídal, že růst světové ekonomiky letos zpomalí o 0,1 % z loňských 3,4 % a v roce 2016 zrychlí růst na 3,8 %. Lagarde ve své řeči ale varovala, že MMF svá očekávání na letošní rok v říjnové zprávě sníží a akcelerace v roce 2016 bude slabá.

Čtěte také: Mario Draghi: Hospodářské oživení je slabší, než jsme očekávali!

Hrozby globálního měřítka

Lagarde vyjádřila své obavy týkající se globálních problémů. Ve své řeči zdůraznila uprchlickou krizi v Evropě či probíhající klimatický jev El Niňo. Z ekonomických hrozeb zmínila především hrozbu zvyšování úrokových sazeb v USA a zpomalení čínské ekonomiky a s tím spojenou nejistotu a volatilitu na finančních trzích. Došlo také k prudkému propadu růstu světového obchodu a do ohrožení se dostaly ekonomiky závislé na vývozu komodit.

Jaké jsou důvody nejistého vývoje světové ekonomiky?

Růst v rozvíjejících se ekonomikách pravděpodobně zpomalí již pátým rokem v řadě. Globální ekonomický růst bude z velké části nevyvážený a i nadále se bude rozšiřovat propsat mezi chudými a bohatými. Přetrvává také riziko, že růst bude slabý po dlouhou dobu. Mezi hlavní důvody patří nízká produktivita, stárnutí populace a dědictví finanční krize. Šéfka MMF ovšem ve své řeči vyjádřila přesvědčení, že současné globální výzvy nejsou o nic větší, než kterým čelily předcházející generace politiků a že se správně zvolenými politikami, silným vedením a mezinárodní spoluprácí jsou nynější rizika zvládnutelná.

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.Menu