Volkswagen: Jak ovlivnil skandál dieselgate vnímání značky VW v Evropě


Když letos 18. září vyplul na povrch skandál německé automobilky Volkswagen VW, reakce investorů byla téměř okamžitá a akcie VW zažily propad v řádu desítek procent.

Investoři trpělivě sledují situaci okolo koncernu a čekají, jak velký dopad na hospodaření skupiny bude aféra dieselgate mít.

Čtěte také: Kdy nakupovat akcie po skandálech typu Volkswagen, J&J a dalších?

Nově registrovaná vozidla Volkswagen jsou téměř beze změny

17. listopadu vyšla statistika o registraci nových osobních vozidel v Evropě za měsíc říjen. Ta ukazuje, že mezi evropskými spotřebiteli se zvýšila obliba vozů z dílen německé stálice BMW (+13,7 %) a naopak poklesl zájem (-5,5 %) o francouzský Citroen.

Pomyslným vítězem tohoto relativního srovnání je Mazda. Té se počet nově zaregistrovaných aut v EU zvýšil o 34,3 %.

Většina investorů však s napjetím očekávala, jak si v říjnu vedl právě Volkswagen. Registrace nových vozů v EU překvapivě klesky o pouhých 0,2 %.

graf_mezirocni_zmena

Volkswagen je stále bezkonkurenční

V absolutních číslech však nemá Volkswagen v EU konkurenci. Počet registrací druhého Renaultu je téměř poloviční. Vztáhneme-li čísla na celé skupiny, zde je dominance Volkswagenu ještě patrnější.

web_plugin

V říjnu 2015 bylo zaregistrováno 276 771 nových vozidel ze skupiny Volkswagen. Hned za VW se umístila skupina PSA Group, slučující automobilky Peugeot, Citroen a DS, s „pouhými“ 117 785 nově zaregistrovanými vozidly.

graf_absolutni_cisla

Oslabení poptávky po automobilech v měsíci říjnu

Příčinou poklesu nově zaregistrovaných vozidel Volkswagen není pouze skandál „dieselgate“, ale také oslabení poptávky po automobilech v EU. V říjnu bylo zaregistrováno 1,1 milionu nových automobilů, zatímco v září bylo toto číslo o 250 tis. vyšší.

Na závěr lze konstatovat, že prozatím neměl skandál na prodeje automobilů Volkswagen takový dopad, jak bylo předpokládáno.

Investoři však budou moudřejší až po reportování dat z konce letošního roku.

Zdroje dat: ACEA – European Automobile Manufacturers Association

 

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.Menu